Predsednik Lai si prizadeva za ponovno uvedbo vojaških sodnih postopkov zaradi vse večje kitajske infiltracije Tajvana

0
18
Foto: Predsednik Lai Ching-te na tiskovni konferenci.
Foto: Predsednik Lai Ching-te na tiskovni konferenci.

Predsednik Lai Ching-te (賴清德) je napovedal, da si bo vlada zaradi vse pogostejših kitajskih poskusov infiltriranja v tajvansko vojsko prizadevala za ponovno uvedbo vojaškega sodnega sistema za obravnavanje kazenskih zadev, povezanih z vojsko, v katerih so udeleženi vojaki v aktivni službi.

Kot del širših prizadevanj za boj proti kitajskim prizadevanjem za infiltracijo in vohunjenje v tajvanski vojski je Lai na tiskovni konferenci v predsedniškem uradu dejal, da namerava vlada ponovno vzpostaviti sistem vojaškega sojenja.

Cilj je podrobnejša obravnava primerov, v katerih so vojaški častniki v aktivni službi obtoženi subverzije, vohunjenja in opustitve dolžnosti ter nepokorščine med drugimi kazenskimi primeri, je dejal predsednik.

Predlog vojaškega sojenja bo moral odobriti parlament, saj je bil sistem vojaških sodišč po smrti vojaka Hung Chung-chiu (洪仲丘) leta 2013 ukinjen. Čeprav še vedno obstajajo vojaški sodniki, veljavni zakon določa, da se vojaška sodišča uporabljajo le v času vojne.

Prizadevanja Kitajske, da bi se z operacijami vplivanja infiltrirala v tajvansko družbo in zasejala razdor, se vse bolj krepijo. Predsednik je navedel podatke Urada za nacionalno varnost, po katerih je bilo leta 2024 na Tajvanu zaradi vohunjenja za Kitajsko obtoženih 64 ljudi, kar je trikrat več kot leta 2021.

Med obtoženimi je 15 aktivnih vojaških uslužbencev in 28 upokojencev, kar skupaj predstavlja 66 odstotkov vseh obtoženih.