Nekdanji slovenski premier Janez Janša je med obiskom na Tajvanu dejal, da bo imel nadzor pri izmenjavi predstavnikov Slovenije in Tajvana, če bo njegova Slovenska demokratska stranka ponovno prevzela oblast.
V pogovoru za agencijo CNA ob robu foruma Yushan v Tajpeju je Janša povedal, da so bili njegovi prejšnji poskusi vzpostavitve vzajemnih predstavniških uradov v Tajpeju in Ljubljani, ko je bil leta 2022 predsednik vlade, neuspešni, ker je vodil manjšinsko vlado. Toda, v kolikor bo njegova stranka na parlamentarnih volitvah v Sloveniji leta 2026 dobila absolutno večino, bodo odnosi med Tajvanom in Slovenijo lahko vzpostavljeni na enaki ravni kot jih imajo naši partnerji v Srednji Evropi, je dodal.
Janša, ki je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja pomagal ustanoviti Društvo slovensko-tajvanskega prijateljstva, je predlagal tudi okrepitev dvostranskih športnih in kulturnih izmenjav.
Janša je pozdravil imenovanje direktorja Tajvanskega nacionalnega simfoničnega orkestra (NTSO) Liu Suan-yunga (劉玄詠) za vodjo tajvanskega predstavništva na Dunaju, ki skrbi tudi za izmenjave s Slovenijo, in ga označil za dobro izbiro. Dejal je, da sta se z Liuom že srečala in se pogovarjala o številnih potencialnih možnostih kulturnega sodelovanja.

V svojem nagovoru na forumu Yushan je Janša dejal, da se svet v zadnjem desetletju vse hitreje spreminja zaradi dveh ključnih dejavnikov – tehnološkega napredka in naraščajoče moči avtokratskih režimov. »V mnogih pogledih smo žal priča hladni vojni 21. stoletja,« je dejal in dodal, da se Evropa spopada z uničujočo vojno v Ukrajini.
Čeprav se EU začenja ponovno oboroževati, bo ta proces trajal nekaj časa, zlasti ker agresivni ukrepi Irana zahtevajo znatna evropska sredstva na Bližnjem vzhodu, je dejal in dodal, da je na podlagi zgodovinskih vzorcev in strateške logike mogoče predvideti, da se bo pozornost kmalu preusmerila na indo-pacifiško regijo.
Tajvan vse bolj postaja ključni steber miru in stabilnosti, ne le za indo-pacifiško regijo, temveč za ves svet. Vendar pa je težko pridobljena svoboda, demokracija, blaginja in napredek Tajvana, že desetletja tarča napadov. Vrednote niso ogrožene le z grobo silo, temveč tudi s subverzijo in kulturno vojno, vključno z infiltracijo in prevzemom medijev, univerz, kulturnih ustanov in nevladnih organizacij, je dodal.
»Avtokratski režimi lahko izkoriščajo svobodo in odprtost demokracij ter jih s psihološko vojno razdvajajo od znotraj, zato se moramo te nevarnosti dobro zavedati,« je dejal.
Janša je navedel, da je Tajvan zaradi svoje gospodarske moči ključni akter v demokratičnih dobavnih verigah. Demokracije imajo veliko razlogov, da podpirajo Tajvan pri obrambi njegove suverenosti, ohranjanju svobodnega in demokratičnega načina življenja ter ohranjanju »statusa quo« v Tajvanski ožini, hkrati pa nasprotujejo poskusom Kitajske, da bi si ga priključila, je dejal.
Dodal je, da bodo svobodoljubni ljudje v EU vedno podpirali demokratični Tajvan in njegovih 23 milijonov državljanov pri njihovi pravici do odločanja o lastni prihodnosti.
