Francosko javno mnenje glede vprašanja tajvanske suverenosti v veliki meri podpira Tajvan in ne Kitajsko, kaže raziskava, ki sta jo prejšnji mesec skupaj objavila Fundacija Descartes in Inštitut za napredne študije na področju nacionalne obrambe (IHEDN).
Študija z naslovom »Prodor tujih narativov o sodobnih konfliktih v Francijo« je temeljila na odgovarjanju na vprašalnike, ki jih je avgusta izpolnilo 4.000 Francozov, in preučevala francoski odnos do rusko-ukrajinske vojne, vojne med Izraelom in Hamasom, francoskih vojaških operacij v Maliju in konflikta med Tajvanom in Kitajsko.
Rezultati raziskave so pokazali, da so Francozi na splošno zelo dovzetni glede tajvanskega narativa in ne preveč dovzetni za kitajski narativ. Raziskava je francoskim anketirancem predstavila trenutno situacijo v Tajvanski ožini z naslednjo razlago: »Danes je Tajvan de facto ločena država od celinske Kitajske z lastnimi institucijami. Vendar Kitajska trdi, da je Tajvan ena od njenih provinc, in ne izključuje uporabe sile za uveljavitev svoje oblasti na Tajvanu.«
Anketiranci so nato bili vprašani ali se strinjajo ali ne strinjajo s tremi izjavami, ki izražajo kitajski narativ, in tremi, ki izražajo tajvanskega, da bi ugotovili njihova stališča o tajvanski suverenosti.
Kar zadeva izjave, ki predstavljajo kitajsko pripoved, se jih 46,7 odstotka ni strinjalo, 28,4 odstotka pa se jih je strinjalo, da se »ZDA in druge zahodne sile s podporo tajvanski vladi nezakonito vmešavajo v kitajske notranje zadeve«.
Poleg tega se 48,4 odstotka vprašanih ni strinjalo, 20,3 odstotka pa se jih je strinjalo, da je »Tajvan zgodovinsko kitajski in da je sestavni del kitajskega ozemlja«, medtem ko se 72,2 odstotka vprašanih ni strinjalo, 11 odstotkov pa se jih je strinjalo, da je »samo kitajska vlada legitimna za odločanje o prihodnosti Tajvana«.
Kar zadeva izjave, ki odražajo tajvansko perspektivo, se je 79,5 odstotka vprašanih strinjalo, le 6,2 odstotka pa se jih ni strinjalo, da »o prihodnosti Tajvana svobodno in demokratično odloča tajvansko ljudstvo in ne kitajska vlada«.
»Ker je Tajvan demokratična država, je njegova avtonomija od Kitajske nujna za obrambo demokratičnih vrednot v Aziji in po svetu,« se je strinjalo 72,9 odstotka vprašanih, 7,7 odstotka pa se jih ni strinjalo.
Med vsemi narativi, ki so bili predstavljeni francoskim prejemnikom ankete, je bilo odobravanje perspektive Tajvana najvišje.
Poleg tega je bilo ugotovljeno, da so tisti, ki so se nagibali k podpori kitajskega narativa o vprašanju tajvanske suverenosti, pogosteje izražali tudi podporo stališč Rusije, Hamasa in Malija.