Lai v svojem prvem napovedanem nagovoru zavrnil trditve LRK glede Tajvana

0
22
Foto: CNA.
Foto: CNA.

Predsednik Lai Ching-te (賴清德) je v nedeljo v prvem od skupno desetih načrtovanih govorov v naslednjih tednih ponovno potrdil suverenost Republike Kitajske (Tajvana) in zavrnil trditve Ljudske republike Kitajske (LRK).

V svojem govoru na regionalnem srečanju Rotary International v Novem Tajpeju je Lai dejal, da je suverena država običajno opredeljena s štirimi ključnimi značilnostmi: ima stalno prebivalstvo, določeno ozemlje, vlado in sposobnost vzpostavljanja odnosov z drugimi suverenimi državami. Tajvan izpolnjuje vse pogoje, čeprav ni član Združenih narodov, je dejal Lai.

Predsednik je dodal, da je Tajvan suverena država in ni podrejen LRK, kot ta večkrat trdi. LRK v zadnjih desetletjih uporablja Resolucijo Združenih narodov 2758, da bi uveljavila svojo suverenost nad Tajvanom. Vendar pa resolucija iz leta 1971 ne omenja Tajvana in se ukvarja le s predstavništvom Kitajske v OZN in umikom predstavnikov Čankajška.

Predsednik je dodal, da so Združene države Amerike in številne podobno misleče države prav tako kritizirale LRK zaradi zlorabe resolucije ZN za uveljavljanje suverenosti nad Tajvanom.

Resolucija 2758 je bila sprejeta na 26. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov leta 1971, da bi obravnavala vprašanje predstavništva Kitajske v tem mednarodnem organu. Zaradi nje je Republika Kitajska, uradno ime Tajvana, izgubila sedež v OZN in ga predala LRK. Tajvan je od takrat izključen iz OZN, večina držav članic večstranskega telesa pa ga ne priznava kot državo. 

Lai je zavrnil trditve Pekinga, da ima »že od nekdaj« suverenost nad Tajvanom, in dejal, da je zgodovinskih podatkov o uradnih stikih med Tajvanom in Kitajsko pred koncem 17. stoletja zelo malo. 

Tajvan ima tisočletno zgodovino in velja za izvor avstronezijske jezikovne družine in avstronezijskih ljudstev, je dejal. LRK nikoli ni izvajala suverenosti nad Tajvanom ali drugimi oddaljenimi otoki, ki jih upravlja RK (Tajvan).

»Ne glede na to, kakšno ime izberemo za naš narod – Republika Kitajska, Republika Kitajska Tajvan ali Tajvan – smo neodvisna država,« je dejal.

Laijev nedeljski govor je bil na temo »naroda«, v naslednjih devetih pogovorih pa naj bi se osredotočil na enotnost, tajvanski ustavni sistem, diplomacijo, nacionalno obrambo, odnose čez Tajvansko ožino, demokracijo, mir, blaginjo in enakomeren razvoj države, so sporočili iz predsedniškega urada.