Kitajska ostaja največja vojaška in kibernetska grožnja Združenim državam Amerike in še naprej napreduje pri razvoju zmogljivosti za zavzetje Tajvana, piše v nedavno objavljenem poročilu ameriških obveščevalnih agencij.
Grožnje s katerimi so soočene ZDA so razdeljene na dve širši kategoriji, in sicer na »mednarodne kriminalce in teroriste« ter »velike državne akterje«, med katere spadajo Kitajska, Rusija, Iran in Severna Koreja.
Med temi državami je Kitajska opredeljena za »najbolj sposobno ogroziti interese ZDA na globalni ravni«. »Kitajska vojska razvija napredne zmogljivosti, vključno s hipersoničnim orožjem, nevidnimi letali, naprednimi podmornicami, močnejšimi sredstvi za vesoljsko in kibernetsko bojevanje ter večjim arzenalom jedrskega orožja,« je pred senatnim odborom za obveščevalne dejavnosti dejala direktorica ameriške nacionalne obveščevalne službe Tulsi Gabbard.
Kitajska želi ohraniti pozitivne vezi z ZDA, vendar hkrati krepi svoje vojaške zmogljivosti, deloma zato, da bi v primeru vojaškega spopada z ZDA pridobila prednost pri svojih prizadevanjih za združitev s Tajvanom, je dejala Gabbardova.
V poročilu je opozorila, da bi konflikt med Kitajsko in Tajvanom oviral dostop ZDA do trgovine in polprevodniške tehnologije, ki je ključnega pomena za svetovno gospodarstvo. Tudi brez vpletenosti ZDA v takšen konflikt bi to imelo velike in drage posledice za ameriške in svetovne gospodarske in varnostne interese, je navedeno v poročilu.
Peking bo še naprej izvajal pritisk na Tajvan z gospodarskim izsiljevanjem in ga bo verjetno še stopnjeval, če bo menil, da Tajvan dela korake h formalni neodvisnosti, je navedeno v poročilu.
Kljub naraščajočim zmogljivostim pa se Kitajska sooča z velikimi izzivi, kot so korupcija, demografsko neravnovesje ter fiskalne in gospodarske težave, ki bodo ovirale strateške in politične dosežke njenih voditeljev, je navedeno v poročilu.